Platforma pomocy gdyńskim opiekunom dzieci z niepełnosprawnościami.

W ciąży mówimy „nieważna płeć, oby było zdrowe”, po urodzeniu tak samo jak na kontakt skóra do skóry czekamy na 10 punktów w skali Apgar. W świecie idealnym tak się dzieje, dostajesz kartę wypisu i odnajdujesz się w roli rodzica tego konkretnego dziecka w domu, we właściwym dla Was tempie i formach, odhaczając bez stresu kolejne wizyty u pediatry.

Jeśli zdarza się, że poród przebiega z komplikacjami, przechodzisz od razu do świata lekarzy i specjalistów, którzy interpretują wyniki maleństwa i wskazują, jakie działania powinnaś podjąć.

Wskazania lekarzy najczęściej dotyczą wizyt u kolejnych specjalistów, w tym w ośrodkach wczesnej interwencji oraz wstępnych zaleceń rehabilitacji.

Podczas pierwszych kontroli u pediatry otrzymujesz czasem nie tylko wskazanie do rutynowych badań, np. USG bioderek, ale również do wizyty u specjalisty lub rehabilitacji, ze względu na np. nieprawidłowości napięcia mięśniowego.

Jaki mamy wybór w Gdyni?:

Rehabilitacja metodą Bobath lub metodą Vojty.

Metoda rehabilitacji, którą wybieramy oraz metody pracy z dzieckiem (zalecenia fizjoterapeutów) powinny być zgodne z naszym system wartości oraz celami, jakie stawiamy sobie jako rodzice. Rehabilitacja będzie przez pewien czas częścią naszego życia/ życia i codzienności całej rodziny, warto czuć się komfortowo z jej prowadzeniem, z tym, czego wymaga od naszego maleństwa ale też od nas- rodziców.

Polecamy skonsultować się z rodzicami, którzy borykali się z podobnym problemem rozwoju własnego dziecka (zakładka ZADAJ PYTANIE), warto dopytać lekarzy i specjalistów i wreszcie porozmawiać z rehabilitantami.

Nie traktujmy wyboru metody jako decyzję na cały proces rehabilitacji, zawsze możemy zmienić metodę, obserwując dziecko i sprawdzając co jemu służy. Kluczową rolę ma nasza relacja z rehabilitantem, jeśli to osoba, której ufamy, z którą możemy budować relację na równorzędnych zasadach, szanse na skuteczną rehabilitację rosną, bo dobra relacja wspomoże nasze zaangażowanie, a odpowiedni nastrój i nastawienie dobrze nastroją nasze dziecko, które jest często barometrem naszych emocji.

Rodzic zaangażowany w rehabilitację i aktywny jest najlepszym wsparciem sukcesów swojego dziecka, nie bójmy się pytań, weryfikowania informacji i podejmowania, a czasem zmiany decyzji.